Programowanie Społeczne

Programowanie Społeczne.

To, jak żyjemy i to, jak myślimy jest w większości wynikiem tego, co nam włożono do głowy w trakcie naszego dzieciństwa. Ile było tam wartościowych i budujących przekazów, a ile szkodliwych wzorców, przez które nie umiemy żyć w zgodzie ze sobą?

Tymi słowami zaczyna się piękny tekst Michała Pasterskiego – który bardzo trafnie wskazuje na przyczyny zachowań społecznych, ludzi i określonych grup społecznych. Na pierwszy rzut oka to zdanie wydawać się może bardzo ogólnikowe, ale zapewniam że po przeczytaniu  tego tekstu, trzeba będzie wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad sobą.

Na świat przychodzimy wolni i (oby zdrowi) obrażeni instynktem przetrwania. Nie do końca poznajemy otaczający nas świat takim jaki faktycznie on jest. Dodam że może nie tak od razu. Rosnąc, dorastając i dojrzewając nabieramy zwyczaje, tradycje, mądrości ludowe. Od kogo? Tak- od swoich najbliższych. Przebywając w naszych w domach rodzinnych, określonych grupach społecznych, poddawani nieustannej, obyczajowej indoktrynacji nabieramy nawyków i przyzwyczajeń, będących narzędziem do wypracowania sobie jak najlepszej pozycji w tej grupie. I nie ma w tym niczego złego, gdyż w tym miejscu poddani jesteśmy drugiemu silnemu instynktowi – przetrwania.

Kiedy ostatnio miałeś(aś) czas by zatrzymać się i odpowiedzieć sobie na pytania (nie jednokrotnie z góry nieistotne), czego potrzebuję i  co posiadam, dla czego kupuję choć nie jest mi coś potrzebne, co powoduje że mój styl życia jest taki a nie inny? No i w końcu czy to co robię jest tym w czym jestem naprawdę szczęśliwy? Czy moje życie naprawdę jest moje…

Przeczytałem ten tekst z uwagą. Choć nie jest on krótki, to zachęcam każdego z Was do wykrzesania z dzisiejszego dnia tych kilku chwil by zacząć i skończyć od deski do deski. Rzuć dziś pranie, gotowanie, wyłącz telewizor, i nie idź na siłownię. Nie musisz wcale tego dziś robić. Polecam treść artykułu którego treść mnie nie zaskoczyła, ale pomimo tego zmusiła na nowo do refleksji.

Artykuł Michała Pasterskiego „Programowanie społeczne” – To, jak żyjemy i to, jak myślimy jest w większości wynikiem tego, co nam włożono do głowy w trakcie naszego dzieciństwa. Ile było tam wartościowych i budujących przekazów, a ile szkodliwych wzorców, przez które nie umiemy żyć w zgodzie ze sobą?

Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *