JAK ŁATWO STRACIĆ SAMOCHÓD…

JAK ŁATWO STRACIĆ SAMOCHÓD…

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal CORS.PL, większość pojazdów samochodowych pochodzących z drugiej ręki, może być przedmiotem Zastawu Rejestrowego. Wynika to z tego, że większość samochodów (osobowych i ciężarowych) jest zakupywana w kredycie. W przypadku udzielania kredytu pod samochód, bank dokonuje wpisu do Centralnego Rejestru Zastawów, celem zabezpieczenia ewentualnych roszczeń finansowych. Kupując samochód w autosalonie, lub autokomisie, warto sprawdzić, czy interesujący nas pojazd nie jest obciążony Zastawem Rejestrowym. W przypadku ustanowienia Zastawu Rejestrowego na pojeździe, bank mający jakiekolwiek roszczenia wynikające z zaciągniętego kredytu przez poprzedniego właściciela, ma nieograniczone prawo do pojazdu którego jesteś właścicielem. Bez zbędnych formalności i nakazu zapłaty, na podstawie decyzji o ustanowieniu Zastawu Rejestrowego wydanego przez Sąd, bank może zabrać zakupiony przez Ciebie samochód i poddać go licytacji w celu odzyskania swoich należności.

 Czym jest Zastaw rejestrowy?

Zastaw Rejestrowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń. Wykorzystywany jest przede wszystkim przez banki i firmy leasingowe udzielające kredytów. Najczęściej zastawem objęte są samochody osobowe, samochody ciężarowe, sprzęt budowlany, koparki, spychacze i wózki widłowe. W przypadku rolników, zastawem objęte są traktory i sprzęt rolniczy wzięty na kredyt. W większości przypadków udzielenie kredytu jest uzależniane od ustanowienia Zastawu Rejestrowego.  Zastaw Rejestrowy działa w szczególny sposób. Z chwilą ustanowienia Zastawu Rejestrowego, wierzyciel (bank) ma prawo do zastawionego przedmiotu bez względu na to czyją jest własnością. Mało tego – w przypadku zbiegu egzekucji, wierzyciel ma pierwszeństwo w dochodzeniu roszczeń z zastawionego samochodu. Dla tego warto sprawdzić kupowany samochód przed podpisaniem umowy zakupu. 

Jak sprawdzić samochód?

Rejestr Zastawów prowadzony jest jedynie przez dziesięć Sądów Rejonowych w całej Polsce. W celu sprawdzenia czy interesujący nas samochód nie jest objęty Zastawem Rejestrowym, należało by się udać do Białego Stoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Świdnika, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy lub Poznania. Wykaz Sądów prowadzących Rejestr Zastawów znajdziesz <<tutaj>> To nie wszystko. Udając się do Sądu musisz znać NUMER POZYCJI REJESTRU ZASTAWU. Sądy zaś nie mają obowiązku i nie udzielają informacji w jaki sposób wypełnić wniosek. 

Alternatywnym sposobem sprawdzania pojazdów jest CORS.PL, który umożliwia złożenie wniosku on-line. CORS.PL działa od 2002 roku i cieszy się co raz większą popularnością. Z CORS.PL korzystają banki, firmy leasingowe i komornicy. Teraz dostępny jest również dla każdego obywatela. 

Zaletą CORS.PL jest to, że chcąc uzyskać zaświadczenie o Zastawie Rejestrowym, nie trzeba znać numeru pozycji rejestru zastawów. System jest bardzo intuicyjny, a w razie pytań zawsze można skontaktować się z infolinią. 

Co ważne, składając wniosek – informację o Zastawie otrzymasz tego samego dnia. Koszt takiego sprawdzenia to niespełna 92,25 złotych brutto.

Nim kupisz coś z drugiej ręki, warto się zabezpieczyć i sprawdzić samochód przed zakupem. Nie warto ryzykować !

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *